Vyber krajinu


 

Budova Via Una v novom šate púta inovovaným Art Deco štýlom a zbiera ocenenia

 

Ikonická prvorepubliková budova na rohu ulíc Na priekope a Celetná prešla precíznou renováciou. Objekt v historickom centre Prahy si aj po premene uchováva atmosféru 30. rokov a štýl Art Deco. Vnútri vás uvíta retro design dotiahnutý do posledného detailu, ktorý vkusne kombinuje tradíciu s funkčnosťou a nadčasovými prvkami. Aj napriek tomu, že boli využité najmodernejšie technológie a prémiové materiály, noblesa dávnych čias zostáva prítomná.

Už pri svojej stavbe v rokoch 1930-1937 bola budova projektovaná ako bankový dom. Miesto po desiatky rokov späté s Komerční bankou však získalo v roku 2019 nových majiteľov, investičný fond Commerz a rakúsku skupinu Real S+B Gruppe AG. Čoskoro bolo rozhodnuté o komplexnej premene interiéru maximálne zohľadňujúcej požiadavky pamiatkových ochranárov i štýl objektu. Výsledkom je budova s fascinujúcimi priestormi nesúca názov Via Una. Zatiaľ čo prízemie a podzemné poschodia budú využité ako predajné priestory, vrchné poschodia poslúžia ako moderné kancelárske priestory.

Za premenou objektu stojí architektonické štúdio Marani Architects, známe pre citlivé rekonštrukcie pamiatkovo chránených budov. Renovácia interiéru bola veľkou výzvou práve preto, že bolo nutné vziať do úvahy historický kontext budovy. Nielen, že sa nachádza v centre Prahy a je chránená Unescom, ale dohliada na ňu aj mnoho ďalších subjektov. Aj najmenší prvok v návrhu bol podrobený starostlivej analýze pamiatkových ochranárov a zachovaný musel byť aj Art Deco štýl.
Ako partnera a dodávateľa kúpeľňových prvkov zvolilo štúdio po starostlivom zvážení švajčiarsku značku LAUFEN. „Pri návrhu sme hľadali ideálny smer, ako postupovať a ktoré produkty na zachovanie dobovej atmosféry zvoliť. Elegantné interiérové prvky spoločnosti LAUFEN boli jasnou voľbou. Vnímame ich nielen ako nadčasové, ale aj vysoko funkčné,“ uvádza riaditeľ štúdia, Vincent Marani.

Konkrétne boli pre renováciu zvolené produkty z kolekcie VAL, ktorá sa pýši jednoduchými, elegantnými tvarmi a krásne ladí s honosnými priestormi budovy. Najmä pri toaletách si možno všimnúť línie, ktoré môžu byť zakomponované ako do minimalistického prostredia, tak retro štýlu. Celkovú atmosféru potom dotvárajú decentné umývadlá umiestnené samostatne alebo usadené v mramore. Zodpovedajúci vzhľad ale nebol jedinou požiadavkou. Dôraz bol kladený aj na vysoký užívateľský komfort a maximálnu odolnosť v dlhodobom horizonte. „Keďže v sebe naše produkty kombinujú precízny taliansky dizajn a najpokročilejšie švajčiarske výrobné postupy a materiály, všetky požiadavky pre projekt Via Una perfektne splnili,“ približuje za značku LAUFEN Iva Šedivá, vedúca marketingovej komunikácie spoločnosti LAUFEN CZ.

Via Una po renovácii ponúka jedny z najoriginálnejších a najmodernejších kancelárskych priestorov v celom hlavnom meste. O jedinečnosti interiéru svedčí aj rad ocenení International Property Awards, European Property Awards alebo Laufen European Property Awards, kde získali tvorcovia najvyššie ocenenie za najlepší multifunkčný dizajn v strednej Európe.